Wszyscy miewamy swoje nawyki, bez których trudno wyobrazić sobie normalny dzień. Jedni lubią świeżo paloną kawę i muszą ją wypić każdego ranka, drugich trudno wytrącić z czytania dobrej lektury, a pozostali mogą codziennie jeść azjatyckie potrawy. Kiedy nawyk czy przyzwyczajenie stają się nałogiem, który może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne?
Uzależnienia od papierosów, alkoholu czy hazardu są często występującym problemem. W dobie cyfryzacji wielu młodych ludzi ma problemy także z nałogiem od gier komputerowych, internetu czy social mediów.
Czym właściwie jest uzależnienie i dlaczego może być dla nas tak niebezpieczne?
Uzależnić się można właściwie od wszystkiego: czynności, osób, stanów czy uczuć. Nałóg to przekroczenie granicy pomiędzy przyjemnością, a pewnego rodzaju zniewoleniem/przymusem. Zawsze na początku naszych upodobań, mózg odbiera przyjemne bodźce dostarczane przez przedmiot uzależnienia. Powtarzalność mechanizmów i poczucie satysfakcji sprawiają, że pomimo negatywnych konsekwencji uzależnienia, nadal dąży się do zaspokajania tej potrzeby.📉
Jak rozpoznać uzależnienie?
Najczęstszymi oznakami negatywnego uzależnienia są:
✔️brak kontroli,
✔️niemoc powstrzymania się od rutynowych czynności lub przyjmowania substancji,
✔️lekceważenie obowiązków,
✔️wahania nastroju,
✔️problemy z koncentracją i pamięcią,
✔️depresja bub zmienność nastroju,
✔️trudności w relacjach z bliskimi,
odczuwanie skutków fizycznych tj. wymioty, drgawki, zmęczenie, pobudzenie, bóle głowy,
✔️podenerwowanie, gdy nie można zaspokoić potrzeby uzależnienia,
✔️zwiększenie ilości substancji bądź czynności, w celu przyspieszenia lub wzmocnienia efektu.
Każdy rodzaj uzależnienia ma inne, negatywne konsekwencje. Nałóg może wpływać zarówno na zdrowie psychiczne, fizyczne, jak również komunikację społeczną czy zawodową. Warto jednak wspomnieć, że trudnością staje się utrzymanie zdrowych relacji z rodziną. Osoba uzależniona bardzo często izoluje się od bliskich, odpiera wszelkie formy pomocy i szuka azylu w uzależnieniu.