Pojęcie obniżonego nastroju jest często mylone z depresją. Wspominając komuś, że ma się gorszy dzień lub jest się smutnym, najczęściej usłyszymy stwierdzenie — ”pewnie masz depresję”.
Kiedy przelotny smutek przeradza się w poważną chorobę?
Główną różnicą jest czas trwania wspomnianego smutku. Mówiąc o epizodzie depresyjnym, objawy muszą utrzymywać się przez min. 2 tygodnie.
👉🏻Depresja klasyfikowana jest jako zaburzenie psychiczne, z kolei smutek to przejściowy stan, będący złym samopoczuciem, które może być jednak przejściowym stanem przed depresją.
👉🏻Osoba z obniżonym nastrojem może realnie oceniać sytuacje, natomiast w skutek depresji — patrzy krytycznie na świat i spodziewa się najgorszego.
👉🏻Depresja potrafi utrudnić nawet proste, codzienne czynności, a w przebiegu obniżonego nastroju można podjąć się większości zadań.
👉🏻Smutek to chwilowe uczucie przygnębienia i poczucia braku sensu. W przypadku depresji nastrój diametralnie się obniża, pojawiają się myśli samobójcze, a nawet halucynacje.
👉🏻Osobę, która jest smutna, można skutecznie pocieszyć. Osoba chorująca na depresję zwykle wymaga pomocy specjalisty.
Jakie są najczęstsze objawy obniżonego nastroju?
Osoby cierpiące z powodu obniżonego nastroju obserwują u siebie następujące symptomy:
✔️pesymizm, brak poczucia szczęścia,
✔️smutek, przygnębienie, częsta utrata humoru,
✔️demotywacja do pracy i działania,
✔️niskie poczucie wartości, wysoki krytycyzm wobec siebie,
✔️problemy ze snem, które mogą wywoływać bezsenność, jak i nadmierne zmęczenie,
✔️zaburzenia apetytu m.in. utrata lub wzmocnienie chęci jedzenia,
✔️wycofanie społeczne/towarzyskie,
✔️bezradność,
✔️drażliwość i frustracja,
✔️poczucie niepokoju,
✔️myśli samobójcze.
Zauważyłeś u siebie albo kogoś bliskiego obniżony nastrój, który utrzymuje się już od kilku tygodni? Zwróć się o pomoc do specjalisty. Zaburzenie nie jest chwilową utratą energii i motywacji, ale krokiem do poważnej choroby, jaką jest depresja. Obserwuj nas, aby dowiedzieć się, kiedy kończy się granica złego dnia, a zaczynają poważne zaburzenia depresyjne.